BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης » Συντηρηση Μπαταριας αυτοκινητου σε εσωτερικο χωρο.

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-01-11, 16:03   #1
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Drives: E92 335i
Panoz's Garage
Συντηρηση Μπαταριας αυτοκινητου σε εσωτερικο χωρο.

Εχω το εξης θεμα...το συγκεκριμενο χρονικο διαστημα χρησημοποιοω το αμαξι πολυ λιγο. Μπορει να μεινει και 2 εβδομαδες ακινητο.

Εδω και 2-3 μηνες , μετα απο μεγαλα διαστηματα ακινησιας η μπαταρια ερχεται στα ορια της καθε φορα που παω να εκκινησω το αμαξι.

Αυτο δεν ειναι καλο για την μακροζωια της αλλα και για τα ηλεκτρικα του οχηματο.
Εχω δει οτι στα συνεργεια εχουν μια συσκευη την οποια κρατουν συνδεδεμενη στην πριζα, και αυτη με την σειρα της συνδεεται πανω στους πολους της μπαταριας. Ετσι διατηρουν την ταση της μπαταριας του οχηματος επ αοριστου χρονο σε ψηλα επιπεδα.

Αυτο μπορω να το κανω εγω με την χρηση των παραδοσιακων φορητων φορτιστων (βαλιτσακι) η θα πρεπει να αγορασω κατι σαν αυτο των συνεργειων? Θα ηθελα μια φορα την εβδομαδα , να αφηνω ολη την νυχτα την μπαταρια συνδεδεμενη με την πριζα του γκαραζ.

Τι λετε?
09-01-11, 16:45   #2
Alitis

Το avatar του χρήστη Alitis

Drives: N/A N/A
Alitis's Garage
νομιζω πως αυτα τα βαλιτσακια ειναι μονο για να την φορτιζουν... το καλυτερο κατα την γνωμη μου ειναι οταν εχεις καιρο να την χρισημοποιησεις το αυτοκινητο να βγαζεις τα καλοδια της μπαταριας.
09-01-11, 19:18   #3
Z4freak

Το avatar του χρήστη Z4freak

Drives: E89 Z4 35i
Z4freak's Garage
Εγώ εχω ένα το οποίο έχει διακόπτη για δύο modes. Το ένα είναι συντήρηση (αυτό που θες εσύ) και το άλλο για εκκίνηση όταν έχεις μείνει.

Μπορείς φυσικά να βγάζεις και τα καλώδια ώστε να μην μπείς και σε έξοδα.
09-01-11, 19:57   #4
Papajim

Το avatar του χρήστη Papajim

Περιοχή: Αθήνα

Drives: E90 335i
Papajim's Garage
Εγω, πριν φυγω ταξιδι, εδω και 1 εβδομαδα το ειχα συνδεδεμενο σε συντηρητη γιατι ειχε πεσει και εβγαζε ενδειξη το αμαξι low bat για να μην το βρω πεθαμενο.
Ειναι ενας ηλεκτρονικος φορτιστης που ειχα παρει για τη μηχανη μου στα 1.7 Αμπερ (δηλαδη αρκετα αδυναμος) και ειναι ηλεκτρονικος ωστε να κοβει το ρευμα οταν φορτιστει η μπαταρια και να την κραταει ετσι (τσεκαρει τα volt της) μεχρι να τον αφαιρεσω... Εκανε πανω απο 12ωρες να την φερει στα επιθυμητα volt και ειχε ζεσταθει (οχι ομως η μπαταρια) αλλα τωρα που γυρησα ηταν καταπρασινος και κρυος αρα ολα πηγαν ρολοι...
Απ'οτι εχω διαβασει ολοι συντηρουν τις μπαταριες τους με ηλεκτρονικους φορτιστες/συντηρητες ~2Αμπερ... Οι ταχυφορτιστες ειναι σε περιπτωση αναγκης αν εμεινες και θες σε 2 ωρες να την εχεις ετοιμη... Δεν κανουν σε καμια περιπτωση καλο στην μπαταρια ομως... Αποφυγετε λοιπον ταχυφορτιστες 10-30amp (παραπανω ουτος η αλλως ειναι πανακριβοι) ακομη και αν σας ταζουν απροβληματιστη και χωρις υπερθερμανση φορτιση...
09-01-11, 21:58   #5
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Drives: E92 335i
Panoz's Garage
@papajim
Να υποθεσω οτι δεν το εβαλες απευθειας πανω στους πολους αλλα στα ακροφυσια που εχει μπροστα στον χωρο του κινητηρα?

Θελω να αποφυγω αποσυνδεση μπαταριας...το θελω σαν λυση οπου θα το αφηνω συνεχως συνδεδεμενο για 2-3 μερες. Εχεις καποιο λινκ να δω πως ειναι αυτο που εχεις εσυ?
10-01-11, 00:08   #6
Papajim

Papajim's Garage
Στα ακροφυσια μπροστα δεν δουλευει η φορτιση οπως εχουν δηλωσει αρκετοι χρηστες... πανω στους πολους της μπαταριας τον εβαλα και ειναι ολα μια χαρα! ΠΡΟΣΟΧΗ στα amp γιατι μπορουν να δημιουργησουν προβλημα...
10-01-11, 00:22   #7
tsampouski

Το avatar του χρήστη tsampouski

Περιοχή: Πειραιάς

Drives: E90 320i
tsampouski's Garage
Βάλε φορτιστή ηλεκτρονικό με χαμηλά Αμπέρ πού κόβει όταν έρθει η μπαταρία στήν επιθυμητή Τάση.

Συνδεσέ τον στήν εμπρός γραμμή χωρίς πρόβλημα, εγώ το έχω μόνιμα στό γκαράζ σε συντήρηση γιατί δέν το δουλεύω καθημερινά, και από όσο γνωρίζω οι περισσότερες Μπαταρίες χαλάνε από ακινησία, μάλιστα μερικές φορές θα δείς ότι μετά από μέρες ακινησίας μπορεί να φύγεις και γιά αρκετά km. να μήν λειτουργήσει το start stop, η τα φώτα στο auto .
Ο χρήστης tsampouski δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-01-11, 09:23   #8
Papajim

Papajim's Garage
Ναι, εμενα δεν μου λειτουργουσαν τα welcome lights εδω και 2 εβδομαδες, προφανως για battery save...
10-01-11, 10:33   #9
Φάνης
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:

Drives: F20 116i
Φάνης's Garage
Δές αυτούς Πάνο: http://www.ctek.com Είναι ίσως οι καλύτεροι συντηρητές μπαταρίας (και ο ΟΕΜ της BMW της CTEK είναι) και δεν είναι διαίτερα ακριβοί.

Εάν θές της BMW, εδώ ο κωδικός

Συσκευή φόρτισης μπαταρίας 3,6 AEU CEE7/17 230V 61432153788
10-01-11, 13:38   #10
Papajim

Papajim's Garage
Αρα ο μαμα ειναι ο ctek MXS 3600

Tags
μπαταρια, μπαταριας, συντηρηση, συντηρηση μπαταριας, φορτιση

Εργαλεία Θεμάτων